Tegoroczne lato powitało nas upałem, promienie słoneczne poszybowały wysoko na słupkach termometrów
Choć rozpoczęły się wakacje, warto przypomnieć sobie lekcję jak należy dbać o nasz organizm latem.
Podczas upałów jesteśmy narażeni na przegrzanie , czego konsekwencja może być odwodnienie, a w najgorszym wypadku udar cieplny.
Mogą pojawić się bóle głowy, omdlenia, skurcze mięśni, nudności i wymioty. Odczuwać możemy zmęczenia, ospałość, obniżony poziom koncentracji.
Na przegrzanie najbardziej narażone są małe dzieci oraz osoby starsze, osoby chore przewlekle zwłaszcza na choroby związane z układem krążenia, nerek czy cukrzycą.
Te osoby powinny unikać wychodzenia z domu w czasie, gdy słońce najmocniej daje się we znaki, czyli pomiędzy 10-17.
Osoby uprawiające sport, np. bieganie podczas upałów także powinny wybierać poranki lub wieczory, co dotyczy choćby biegaczy amatorów, którzy mogą swobodnie zaplanować swoją sportową aktywność. Podstawą jest picie odpowiedniej ilości płynów w celu zapobiegania odwodnieniom.
Pamiętajmy zatem o nawadnianiu – podczas upałów należy pić co najmniej 3 litry dziennie, najlepiej wody niegazowanej. Kiedy wychodzimy z domu nie zapominajmy o zabraniu butelki z wodą. Do wody można dodać cytrynę lub odrobinę soli; dobrym pomysłem jest również sok pomidorowy zawierający potas i elektrolity, choć trzeba pamiętać, że w wysokiej temperaturze szybciej się psuje…
Temperatura sprawia, że możemy czuć się zmęczeni a smażone, tłuste potrawy dodatkowo obciążają nasz organizm.
Nasza letnia dieta powinna zawierać lżejsze posiłki uzupełniane przez duże ilości warzyw i owoców.
Udając się na spacer, basen czy inny rodzaj letniego relaksu poza domem pamiętajmy o zabezpieczeniu naszego ciała kremem do opalania z odpowiednim filtrem UV.
Objawami przegrzania mogą być wzmożone zmęczenie, osłabienie, następnie bóle i zawroty głowy, skurcze mięśniowe, mdłości i wymioty. Może wystąpić przyspieszenie akcji serca i oddechu. W wypadku pojawienia się tych objawów najlepiej schronić się w cieniu i dobrze nawodnić.
Przy udarze cieplnym oprócz powyższych objawów dodatkowo występują dreszcze, drgawki, wysoka gorączka, zaburzenia świadomości. W takim wypadku należy skontaktować się pilnie z lekarzem lub pogotowiem ratunkowym.
Dla wyjeżdżających na wakacje i urlopy życzymy miłego wypoczynku.
Korzystajmy bezpiecznie ze słońca zarówno na wakacjach, jak i w mieście tak, aby po lecie mieć tylko te miłe wspomnienia.